Tuesday, 6 November 2012

RPH

RPH SAINS TAHUN 6

 

Mata Pelajaran            :           Sains
Tahun                          :           Tahun 6
Bilangan Murid            :           12 orang
Tarikh                          :           2 November 2012
Tema                           :           Menyiasat Alam Bahan
Bidang Pembelajaran :           Pengawetan Makanan
Objektif Pembelajaran:           Memahami proses pengawetan makanan dan kepentingannya.
Hasil Pembelajaran     :           Pada akhir sesi pembelajaran, murid-murid dapat
                                          i.          Memahami  pengawetan makanan
                                          ii.          Menyatakan jenis pengawetan makanan dengan betul
                                          iii.         Menyatakan kepentingan pengawetan makanan dengan betul
Pendekatan                             :           Pemerhatian
Kaedah                                    :           Penyelesaian masalah, perbincangan
Kemahiran Sainstifik                        Berkomunikasi, mentafsir maklumat.
KBKK                                     :            Menjana idea, mengumpul, membuat inferens
Bahan, peralatan dan bahan sumber :            
a)         Kad Manila
b)         Gambar
c)         Buah oren
d)         Makanan dalam bungkusan dan botol

Langkah berjaga-jaga : tiada

Pengetahuan Sedia Ada          : 
Murid telah mengetahui mengenai makanan yang rosak. Murid mengetahui bahan-bahan makanan dalam botol dan tin. Selain itu, murid juga pernah menemui bahan-bahan makanan ini di rumah dan sekolah.







Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan / Mencungkil Idea
( 5 minit )
Pengawetan bahan makanan
Memahami pengawetan makanan

Guru menunjukkan buah oren yang hampir busuk.
-guru bersoal jawab perihal keadaan buah oren jika tidak dilakukan pengawetan makanan
Memerhati dan mendengar penjelasan guru.
- murid-murid bersoal jawab dengan guru
Strategi / Teknik :
Penyoalan seluruh kelas

BBM :
Buah oren
Menstruktur/ Menstruktur semula
( 15 minit )
Memahami pengawetan bahan makanan
1. Guru bersoal jawab maksud pengawetan makanan.


2. Menyenaraikan tujuan pengawetan makanan dijalankan.




3. Menyenaraikan kaedah pengawetan makanan boleh dijalankan
   Contoh:
·     pempasteuran
·     Pengeringan
·     Pembotolan
·     Pembungkusan vakum
·     Penyejukan

Guru mengutarakan persoalan utama.
a)   apakah jenis pengawetan makanan
 b)   cuba senaraikan 5 jenis pengawetan makanan






4. Guru memberi masa 5 minit kepada murid untuk memerhati dan memahami bahan di atas kad manila yang mempunyai jenis-jenis pengawetan makanan.
a) guru menerangkan bahan mengajar dengan lebih jelas.


5. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.
a) guru mengadakan pertandingan berkenaan jenis pengawetan dan contoh serta maksud yang betul.

1. Murid menjalankan aktiviti bagi menjawab persoalan.

2. Murid akan membuat pemerhatian dan melibatkan diri dalam menjawab soalan guru.

3. Murid menulis jawapan jenis pengawetan di papan hitam
·         pempasteuran
·         Pengeringan
·         Pembotolan
·         Pembungkusan vakum
·         penyejukan
















4. Murid bergerak ke depan dan melihat serta memerhati setiap kad manila yang ada.
a) murid membaca secara beramai-ramai bahan yang disediakan guru.




5. Murid melibatkan diri dalam pertandingan yang diadakan.

Strategi / Teknik :  
Perbincangan, menganalisis

KPS :
Memerhatikan
Berkomunikasi
Mentaksirkan data

KBKK :
Mengumpulkan
Membuat inferens

BBM :
Kad manila, bahan dalam bungkusan dan botol

Nilai murni :
Bekerjasama
Aplikasi Idea
( 5 minit )
Menghargai sumbangan teknologi dalam pengawetan makanan untuk kesejahteraan hidup
Guru mneghubungkaitkan pengawetan makanan dengan pengagihan, pembaziran dan nilai komersial
Murid menjalankan aktiviti sumbang saran tentang faedah mengawet makanan.
Strategi :
Perbincangan

KPS :
Berkomunikasi

KBKK :
Menjana idea
Refleksi / Penutup
( 5 minit )
Kesimpulan
1.  Guru meminta murid membuat refleksi tentang pelajaran hari ini dan membuat kesimpulan.
2. Guru menaksir kefahaman murid.
1. Murid membuat refleksi dan kesimpulan .




No comments:

Post a Comment